K pivu patří opečený buřt – třeba na přenosném ohništi

Dokážete si představit něco lepšího než otevřít si lahev piva na terase a zakousnout se do šťavnatého buřtu, právě vytaženého z ohně, s křupavým střívkem a vytékající šťávou? Že nemáte, kde si takový špekáček opéct? Můžete využít přenosné ohniště, které můžete postavit naprosto kamkoliv. Už žádné výmluvy, jde se opékat!

Přenosné ohniště je skvělou volbou pro každého, kdo zahradu buď nemá, anebo má, ale má na ní málo místa nebo si ji nechce zohyzdit nevzhledným ohništěm. Přenosné ohniště totiž nezabere příliš místa, po použití je možné ho uklidit do skříně, kůlny nebo sklepa, je bezpečné i k použití na terase a balkoně a je designově velmi povedené, takže vhodně doplní jakýkoliv prostor.

Výrobek prvotřídní kvality

Na trhu je nyní hned několik typů přenosného ohniště, které se liší designem, velikostí, barvou, tvarem i materiálem. Všechny modely jsou ale vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, nejčastěji litiny nebo oceli, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. Ohniště, nejčastěji kruhové nebo oválné mísy na třech nohách, jsou natřena kvalitními netoxickými a žáruvzdornými barvami. Nohy ohniště jsou masivní a velmi stabilní.

Údržba ohniště

Celá konstrukce ohniště je dobře promyšlená a takovýto výrobek vám bude sloužit dlouhé roky i desetiletí, a přitom nevyžaduje téměř žádnou péči. Popel a případně ohořelé dřevo nejprve nechte zcela zchladnout, poté ho z nádoby vysypte do popelnice nebo ještě lépe na kompost. Ohniště můžete otřít suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem, anebo očistit speciálním kartáčem. Většinou však stačí vysypat obsah ohniště a další čištění není potřeba. Nyní můžete ohniště uskladnit, některé modely mají pro větší skladnost šroubovací nohy.

Rozmanité příslušenství

I když prostý oheň je skvělý na opékání, můžete si k přenosnému ohništi dokoupit i příslušenství, díky němuž budete moci využívat i jiné způsoby přípravy jídel. Především je to nerezový grilovací rošt, na němž připravíte klobásy, párky, grilovací tyčky, hamburgery, zeleninu i sýry. A dalším oblíbeným doplňkem je smaltovaný kotlík, ve kterém připravíte skvělý guláš pro celou rodinu nebo partu přátel. Zavěste ho nad ohniště pomocí litinové trojnožky s řetízkem, po použití ho umyjte teplou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Vyzkoušet můžete třeba náš recept na kotlíkový pivní guláš.

Obrázek

Kotlíkový pivní guláš

  • 700 g hovězího krku

  • 3 středně velké cibule

  • 2 lžíce vepřového sádla

  • 3 lžíce koření na guláš

  • 1 l vody

  • 500 ml světlého piva

  • 1 – 2 krajíce chleba na zahuštění

  • sůl

  • pepř

Kotlík umístíme nad oheň a necháme zahřát, mezitím si oloupeme a nadrobno nakrájíme cibuli. Do kotlíku vhodíme sádlo, a až se rozehřeje, necháme na něm zesklovatět cibuli. Zatím si očistíme hovězí maso a nakrájíme ho na asi čtyřcentimetrové kostky, vhodíme ho do kotlíku a necháme zatáhnout. Vsypeme koření na guláš, promícháme, aby se jím maso obalilo, chvilku opékáme a potom zalijeme vodou a pivem. Promícháme a vaříme hodinu až dvě, dokud maso nezměkne, průběžně guláš promícháváme, aby se zespoda nepřipaloval. Pokud je potřeba, doléváme vodu. Na závěr do guláše rozdrobíme chlebovou střídku, osolíme a opepříme dle chuti. Podáváme s čerstvým chlebem, nejlépe domácím. A samozřejmě můžeme zapíjet pivem.